6. 9. 2010

My World Tuesday: Bradlec


This is the ruin of the Bradlec castle (GPS Loc: 50°29'22.211"N, 15°24'50.005"E). It was built on the two basalt hills in the 14th century. The castle Bradlec is featured from the end of the 16th century as deserted. The castle has rich history. The owners was always important Czech noble families. Only the fragments of the caste walls are visible today. You can get there from the village Klepanda. Very pleasant walk (we are found a lot of mushrooms) but the last few meters is breaktrough (similar to the way on the second shot).
MŮJ ÚTERNÍ SVĚT: BRADLEC
Tohle je ruina hradu Bradlec (GPS Loc: 50°29'22.211"N, 15°24'50.005"E). Byl postaven ve 14. století na dvou čedičových vrcholech. Od konce 16. století se uvádí, že byl Bradlec pustý. Hrad má zajímavou historii. Majiteli byli vždy velmi významné české rody. Dnes jsou viditelné pouze zbytky zdí hradu. Dostat se sem můžete z vesnice Klepanda. Je to velmi příjemná procházka (našli jsme spoustu hub), ale posledních několik metrů je prudký vzestup (podobně jako na druhém obrázku).


Click here for more My World shots from around the world. Hosted by Klaus with his team: Sandy, Wren, Fishing guy and Sylvia.
Klikněte zde pro další snímky My World z celého světa. Hostí Klaus se svým týmem: Sandy, Wren, Fishing guy a Sylvia.

7 komentářů:

 1. What wonderful photos of such wonderful old place! Living in such a young country, I'm always fascinated by places like this. It was one of things I enjoyed so much when I lived in Europe! Thanks for sharing, Lucie! Have a wonderful week!

  Sylvia

  OdpovědětVymazat
 2. aloha lucie,

  what a beautiful view of this ruin, it looks like a fun place to explore, i love to climb around ruins like this when no-one is looking


  i have an interesting place to visit today on my sari site

  OdpovědětVymazat
 3. Lovely photos of this beautiful old castle, a fun place to walk around.
  An English Girl Rambles

  OdpovědětVymazat
 4. I like to walk around there to see it for myself. It's fascinating!

  OdpovědětVymazat
 5. How incredible that this collection of stones was once a castle with fascinating tales to tell. Thank you for sharing this important piece of history about a time and place that lives when we remember. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Thank you for sharing these beautiful photos

  Have a nice week,
  Greetings, Bram

  My Word Tuesday post

  Seen on My World Tuesday

  OdpovědětVymazat
 7. was it hit by an earthquake?

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails