19. 9. 2010

Footbridge in Zviretice

This shots were taken on the spring a few years ago. They are from ruine chateau Zviretice (GPS Loc: 50°28'5.235"N, 14°54'57.366"E, 43 km from Lomnice). It was grounded on the beginning of the 14th century. After the fire in 1720 is not occupated.

Tyto snímky byly pořízeny na jaře před několika lety. Jsou z ruin zámku Zvířetice. (GPS Loc: 50°28'5.235"N, 14°54'57.366"E, 43 km od Lomnice). Zámek byl založen na začátku 14. století. Od požáru v roce 1720 není obývaný.


See another shots on Shadow Shot Sunday on the Hay Harriet and Sunday Bridges by «Louis'» on San Francisco Bay Daily Photo.

Podívejte se na další snímky Shadow Shot Sunday z celého světa a Sunday Bridges u «Louise» na San Francisco Bay Daily Photo.


8 komentářů:

 1. Cute little footbridge. Great history.

  OdpovědětVymazat
 2. Wonderful photos, they hold so much history.

  OdpovědětVymazat
 3. I watch a lot of restoration shows from UK. I do hope someone will restore your tower.

  OdpovědětVymazat
 4. I love those images. They are wonderful
  Greetings from Argentina
  Elisa

  OdpovědětVymazat
 5. Wonderful captures, Lucie!! What a beautiful old tower! Hope they restore it someday! Terrific shadow shots for the day! Hope you have a great week ahead!

  Sylvia

  OdpovědětVymazat
 6. Thanks all for the nice comments. The chateu is not only the tower. It is big. But only the perimeter walls and cellars are preserved. The area is used by filmer sometimes.

  OdpovědětVymazat
 7. i love ruins--i hope it's safe to explore this chateau.

  OdpovědětVymazat
 8. Great ruins, that tower is fantastic!

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails