9. 7. 2012

Braun`s Nativity / Braunův Betlém


The so-called Braun's Nativity is a realisation of the unique Baroque sculptures in the landscape. The area was created by the baroque sculptor Matthias Bernard Braun and his workshop for Count Frantisek Antonin Spork as part of a residential and spa complex Kuks in 1718-1732. You can find this nature trail between the cities Dvur Kralove nad Labem and (Jaromer) Jaroměř about 3 km from Kuks. Part of sculptures in Novy les ranks among the best works of Czech Baroque sculptures and since 2001 is the area protected as a National Heritage. In a nearby quarry was quarried the stone for the Braun's sculptures. Renewed mining for the construction of the fortress Josefov (1780-1789) caused the great sculptures damage.
Takzvaný Braunův Betlém je unikátní barokní sochařsko-krajinářskou realizací, vytvořenou v letech 1718–1732 barokním sochařem Matyášem Bernardem Braunem a jeho dílnou pro hraběte Františka Antonína Šporka jako širší součást rezidenčního a lázeňského komplexu Kuks.
Můžete ho najít mezi městy Dvůr Králové nad Labem a Jaroměř asi 3 km severně od Kuksu. Část sochařských prací v Novém lese je řazena k nejkvalitnějším dílům českého barokního sochařství a od roku 2001 je areál chráněn jako národní kulturní památka.
V nedalekém lomu se těžil a nahrubo opracovával kámen pro sochy Braunovy dílny. Obnovená těžba při stavbě Josefovské pevnosti (1780-89) způsobila značné poškození plastik.
Click to see more Our World Tuesday. Hosted by Arija, Gattina, Lady Fi, Sylvia and Sandy.
Klikněte a prohlédněte si Náš úterní svět

9 komentářů:

 1. The sculptures are fantastic and I love the way they fit into the natural setting.

  OdpovědětVymazat
 2. I looked at them in the slide show. They've great. Boom & Gary of the Vermilon River, Canada.

  OdpovědětVymazat
 3. Great post and amazing shots!Have a great week ahead.

  Shantana

  OdpovědětVymazat
 4. I am fascinated by this post, and am wondering if Braun would have known of J.S. Bach's music. It is so important to take care of our heritage! Thank you for the wonderful photos!

  OdpovědětVymazat
 5. What an amazing piece of history.

  Mollyxxx

  OdpovědětVymazat
 6. Wow, great finds, thanks for the information.

  OdpovědětVymazat
 7. I so enjoyed seeing these shots of something I did not know about. These sculptures burst with energy and life...:)

  OdpovědětVymazat
 8. Beautiful sculptures and wonderful to see them out in the natural landscape like this.

  OdpovědětVymazat
 9. These are wonderful photos! It was like a review from my college history class and it is certainly enriching. Thank you too that your site has an English version which makes reading easier :D

  I would love to get to know you more through your future posts. Would you like us to follow each other? Take care :D

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails