31. 1. 2011

My World Tuesday: Town Hall in Semily


This is the Town Hall in Semily (14 kms from Lomnice) in Hus Street. The original wooden building was built in 1691. Unfortunately, fast destroyed. The new hall was opened in 1874. In the building was a library, a credit union, a theater, a hotel and restaurent and food store at that time too. (www.semily.cz)
Click here for more My World shots from around the world. Hosted by Klaus with his team: Sandy, Wren, Fishing guy and Sylvia.

MŮJ ÚTERNÍ SVĚT: RADNICE V SEMILECH
Budova radnice v Semilech v Husově ulici. Původní dřevěná stavba byla postavena v roce 1691. Bohužel rychle zchátrala. Nová radnice byla otevřena v roce 1874. Budova sloužila zároveň jako knihovna, záložna, divadelní sál, dokonce i jako hotel s hostincem a obchod s potravinami. (www.semily.cz)
Klikněte zde pro další snímky My World z celého světa. Hostí Klaus se svým týmem: Sandy, Wren, Fishing guy a Sylvia.

3 komentáře:

 1. This is a handsome building. I think it's much better to recycle buildings than to tear old ones down to be replaced by new ones.

  OdpovědětVymazat
 2. What a busy town hall. Great that it was used for so much more than bureaucrats.

  OdpovědětVymazat
 3. Very nice cityhall -i was thinking when I saw the roof line: that is how many of the 16th century houses of wealthy business people looked like (smaller of course) in Amsterdam (I live in the States but I am Dutch).
  Enjoy your weekend!

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails