18. 4. 2011

My World Tuesday: Turnov's Views


We are in Turnov today. The turret belongs to the Church of the St. Nicholas. You can have this view on the way from the bus station through the old town and the steeper street Ladislava Petrouska. It is strenuous but romantic. You will go trough the passage into the Jiráskova Street, near Church of St. Nicholas at the end. The church is connected with the beginning of the town Turnov and it was first mentioned in 1357 in writing.
Click for more My World Tuesday shots from around the world. Hosted by Klaus with his team: Sandy, Wren, Fishing guy and Sylvia.

MŮJ ÚTERNÍ SVĚT: TURNOVSKÉ VÝHLEDY
Dnes jsme na návštěvě v Turnově. Věžička patří Kostelu sv. Mikuláše. Tenhle výhled můžete mít při cestě z autobusového nádraží starou částí Turnova do prudšího kopce ulicí Ladislava Petrnouška, kde se vám naskytnou romantickými výhledy. Průchodem pak vyjdete v Jiráskově ulici, kousek od Kostela sv. Mikuláše. Ten je spojen se vznikem Turnova a písemně je poprvé zmiňován v roce 1357. 
Klikněte pro další snímky My World Tuesday z celého světa. Hostí Klaus se svým týmem: Sandy, Wren, Fishing guy a Sylvia.

4 komentáře:

 1. that's a beautiful church tower. The setting is lovely too.

  OdpovědětVymazat
 2. Another great tour of your area!! Boom & Gary of the Vermilon River, Canada.

  OdpovědětVymazat
 3. What a lovely view of the church, thanks for sharing!

  OdpovědětVymazat
 4. Very nice setting! Thanks for sharing!

  Come visit Our WORLD of Wintry Spring ! See you!

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails