30. 4. 2011

Church of St. Francis of Assisi


This church with a monastery in Turnov was established by Maxmilián of Valdštejn in 1651. It was ruined by a fire in 1707 and 1803. The current appearance got the building during the last reconstruction in 1803-1822. The Neoromanesque bell tower was built up in 1842. The facade is decorated by a portal with a stone heraldry of the Valdštejn house and by a St. Francis of Assisi statue over it.
Reconstruction of the monastery was completed in 1995 and it is owned by Czech Post now. (www.turnov.cz)

See other shots on  Spiritual Sundays from around the world. And see another shots "Walk in the street" on Walk in New York


KOSTEL SV. FRANTIŠKA Z ASSISI

Tento kostel s klášterem založil v Turnově Maxmilián z Valdštejna v roce 1651. V letech 1707 a 1803 byl objekt dvakrát zničen ohněm. Stávající podoba pochází z poslední přestavby v letech 1803 - 1822. V roce 1842 byla přistavěna novorománská zvonice. Průčelí kostela zdobí portál s kamenným erbem Valdštejnů, nad ním ve výklenku socha sv. Františka z Assisi.
Přestavba kláštera byla dokončena v roce 1995 a majitelem je dnes Česká pošta.  (www.turnov.cz)
A podívejte se na další snímky  Duchovní neděle (Spiritul Sundays) z celého světa. Podívejte se i na jiné  snímky "Procházek po ulicích" na Walk in New York.

4 komentáře:

 1. tres belle architecture cette eglise

  Merci d'avoir participer au challenge "Walk In The Street Photography"

  OdpovědětVymazat
 2. Impressive. I'd love to see the inside. Thank you for always feeding my soul with beauty and history with your photos.

  Blessings,
  Pamela

  OdpovědětVymazat
 3. I've not done much traveling, but I'm getting the bug! What history and beauty...

  Blessings, Debbie

  OdpovědětVymazat
 4. Very interesting. I'm always amazed at the architecture of hundreds of years ago. I would love to see the inside also.
  Blessings,
  Charlotte

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails