27. 6. 2010

Back in the Old Times (My 100th Post)


This shot is from the castle and chateau Stare Hrady. First mention about gothic castle is from the 1340. Later was rebuilt on the Renaissance chateau. The chateau has new owner since 2007. They made a very good work. (wwww.starehrady.cz only in cz)
You can back in the old times - middle ages every Saturday. You can find on the courtyard the knights, the armed men, the jugglers, the dancers, witches and many other people as in the year 1390. You can eat the traditional food there. That all by the personal presence Mr. Smil Flaska z Pardubic (castle lord at that time).
This is my 100th post and I would say to all thanks for visiting Lomnice and thanks for the comments. I am looking forward for your next visit.
See other shots from Scenic Sunday.

ZPÁTKY DO STARÝCH ČASŮ (MŮJ 100. ZÁZNAM)
Tento snímek je z hradu a zámku Stare Hrady. První zmínka o gotické tvrzi pochází z roku 1340. Později byla přestavěna na renesanční zámek. Zámek má od roku 2007 nového majitele. Udělal velký kus práce. (wwww.starehrady.cz)
Každou sobotu se můžete vrátit do starých časů - středověku. Na nádvoří najdete rytíře, zbrojnoše, kejklíře, tanečníky, čarodejnice a mnoho dalších postav stejně jako v roce 1390. K tomu se můžete najíst v duchu tradice. To všechno za osobní přítomnosti tehdejšího pána hradu, Smila Flašky z Pardubic).
Toto je můj 100. záznam a ráda bych všem poděkovala za dosavadní návštěvy na blogu a za komentáře. Těším se na vaši další návštěvu.
Podívejte se na další snímky ze Scénické neděle (Scenic Sunday).


Scenic Sunday

4 komentáře:

 1. Gratuluju ke stovce!
  Moc pěkny hrad a fotka!

  OdpovědětVymazat
 2. Congratulations on your 100th post! It's interesting to see how people once lived so long ago and would be fun to visit it some Saturday. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Congratualations on your 100th post!

  OdpovědětVymazat
 4. Congratulations on your 100th post! Very interesting story about the castle.

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails