25. 6. 2012

Kuks
Kuks Hospital is a former convent with a hospital and church of the Holy Trinity  and the family tomb Sporck. The hospital was founded in 1707. Before the hospital is a gallery of allegorical baroque statues of the sculptor Matthias Bernard Braun. Statues were built in 1715-1718. On the one side 12 Virtues and on the another side 12 vices. More about Hospital Kuks.
Národní kulturní památka Hospital Kuks je bývalý klášter se špitálem a kostelem Nejsvětější Trojice a hrobkou rodiny Sporck. Před hospitalem je galerie alegorických soch barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna z let 1715-1718. Na jedné straně je zobrazeno 12 ctností a na druhé 12 neřestí. Více o Hospitalu Kuks.

Click to see more Our World Tuesday . Hosted by Arija, Gattina, Lady Fi, Sylvia and Sandy.
Klikněte a prohlédněte si Náš úterní svět

7 komentářů:

 1. Great tour!! Boom & Gary of the Vermilon River, Canada.

  OdpovědětVymazat
 2. Nice post!Have a great day!

  Shantana

  OdpovědětVymazat
 3. The architecture is lovely and the virtues/vices statues fascinating.

  OdpovědětVymazat
 4. The amount of time and effort that must have been spent on places like this is remarkable. Nice post.

  Stewart M - Australia

  OdpovědětVymazat
 5. The main part of the building is quite attractive. I cannot imagine a hospital being that old. Almost everything here in Canada is much younger than that.

  OdpovědětVymazat
 6. Majestic building. So different from our contemporary concept of what a hospital looks like. The art is also amazing. Thanks for your comment. For some reason it did not appear on my post but I got it via email.

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails