21. 3. 2011

My World Tuesday: Tabor


The hill of Tabor is 3 km north of Lomnice nad Popelkou. The lookout tower on the top of the hill is one of the identifikation points of Lomnice. Simple wooden structure of the original lookout tower was built in 1888. The new brick tower was open in 1911 and renewed in 2006-7 with new name Tichanek lookout tower. It is 35 meters high and the gallery at the height of 26 m is accessible through the staircase consisting of 145 steps.
By the tower is the restaurant and the boarding house.
Click for more My World Tuesday shots from around the world. Hosted by Klaus with his team: Sandy, Wren, Fishing guy and Sylvia.

MŮJ ÚTERNÍ SVĚT: TÁBOR
Vrch Tábor je vzdálen 3 km severně od Lomnice nad Popelkou. Nahoře najdete vyhlídkovou věž, která je jednou z dominant Lomnicka. Původní dřevěná rozhledna tu stála od roku 1888. Nová cihlová věž byla otevřena v r. 1911 a v letech 2006-7 prošla rekonstrukcí. Byla otevřena pod novým názvem Tichánkova rozhledna. Je 35 m vysoká a na vyhlídku ve výšce 26 m je možno vystoupat po 145 schodech.
U rozhledny je restaurace a penzion.
Klikněte pro další snímky My World Tuesday z celého světa. Hostí Klaus se svým týmem: Sandy, Wren, Fishing guy a Sylvia.

4 komentáře:

 1. and I see good use of the tower is made for the satellite dishes!

  OdpovědětVymazat
 2. It looks like it is now a communications tower rather than a lookout tower.

  OdpovědětVymazat
 3. I agree it is not so nice. It belongs to the boarding house I think. By the tower are the radio and television transmittler too...

  OdpovědětVymazat
 4. surprenante cette maison, tres original comme architecture

  Publicity ;o) Every Friday (and the Weekend), The Challenge "Walk In The Street Photography"

  OdpovědětVymazat

Thanks for stopping by. I always enjoy hearing from you.
If you post Anonymously, please leave your name so I know which Anonym you are! Thanks.
Děkuji, že jste se zastavili. Vždy o Vás ráda uslyším. Pokud odpovídáte anonymně, uveďte prosím jméno, abych věděla o který anonym se jedná. Děkuji

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails